Otwórzy uszy. Tu i teraz.
Wbrew powszechnym stereotypom, sztuka współczesna nie musi być niezrozumiała. Wręcz przeciwnie: dzieła kompozytorów XX-wiecznych potrafią przemówić do dzisiejszego odbiorcy bezpośrednio, ponieważ powstawały w czasach, które nietrudno nam sobie wyobrazić.
Wykonawcy krakowskiego zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble przystępują do realizacji nowatorskiego projektu, którego celem jest przybliżenie twórczości wybitnych twórców z XX wieku osobom niezwiązanym ze środowiskiem muzycznym.
Comiesięczne spotkania, organizowane we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury, łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.
Wybór najważniejszych kompozytorów XX wieku nie jest zadaniem łatwym. Członkowie zespołu zdecydowali się na te nazwiska, które wydają się kluczowe dla odbiorców pragnących być bliżej muzyki tworzonej w naszych czasach.
Wśród nich znalazł się George Crumb, twórca utworów „kosmicznych”, inspirowanych kulturą Wschodu, a przy tym niezwykle atrakcyjnych brzmieniowo. Kontakt z nimi niewątpliwie zdolny jest zainspirować do otwarcia się na inne brzmienie i poszerzenia swoich muzycznych horyzontów.
Inną z wyselekcjonowanych postaci jest Luciano Berio, pasjonat melodii. Wystarczy tylko wskazać jej końce, by zaprowadziła słuchacza w fascynujące rejony sztuki muzycznej.
Z kolei Helmut Lachenmann udowadnia, że każdy instrument może zaskoczyć, zabrzmieć jak coś zupełnie innego. Jego twórczość to swoiste studium możliwości instrumentów, jak i wykonawców.
A na koniec minimalizm, którego wybrzmienie spotykamy na co dzień, w muzyce rozrywkowej. Sami zachęcimy przy tym do wejrzenia głębiej, w źródła tej natchnionej muzyki. Pojawi się zatem folklor: zarówno polski, jak i afrykański czy japoński.
Każde spotkanie trwa planowo 60 minut i angażuje od trzech do pięciu członków zespołu. Punktem wyjścia jest w każdym przypadku muzyka: wykonane zostają utwory – lub fragmenty utworów – idiomatyczne dla danego twórcy bądź kierunku. Następnie, wykonawcy przybliżają zainteresowanym muzyczne style i znaczenia słowem, zachęcając do udziału w dyskusji.
* W obecnej formie, projekt „Otwórz uszy. Tu i teraz” organizowany jest pro bono: muzycy i organizatorzy nie pobierają wynagrodzenia za przygotowanie i realizację spotkań.
Patronat medialny

Organizatorzy



