Berlin: symfonia wielkiego miasta

Niedziela 27 października 2019, godzina 18:00

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

wstęp wolny

Zapraszamy na pokaz filmu Berlin: Symfonia wielkiego miasta, Niemcy 1927, 2002, 140 min. Reżyseria: Walter Ruttman, Thomas Schadt.

 

projekcji towarzyszyć będzie muzyka w aranżacji i wykonaniu zespołu:

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble

Małgorzata Mikulska - flety
Wiktor Krzak - fagoty
Jakub Gucik - wiolonczela, gitara basowa
Aleksander Wnuk - perkusja
Piotr Peszat - elektronika

Udźwiękowienie filmu jest finansowane ze środków Miasta Krakowa

W wydarzeniach prezentowanych pod wspólnym tytułem Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy przywołany zostanie niezwykły klimat miasta złotych lat 20., z jego wolnością artystyczną, swobodą obyczajową oraz niepokojącym życiem podskórnym: głębokim rozwarstwieniem społecznym, ostrymi podziałami politycznymi czy narastającym antysemityzm. Kanwą do opowieści o niemieckiej stolicy będzie seria powieściowa Volkera Kutschera zatytułowana Śliska sprawa, która stała się podstawą komiksu Arno Jyscha i scenariusza filmu Babylon Berlin, zrealizowanego przez Toma Tykwera, Henka Handloegtena i Achima von Borriesa. Karl Schlögel, niemiecki historyk, pisarz i publicysta zastanawiając się, jaką naukę dotyczącą czasów współczesnych można by wyciągnąć z historii, pisze, że …wkroczyliśmy w zupełnie nową epokę, która być może – jeszcze tego nie wiemy – wcale nie będzie aż tak odmienna od poprzedniego „stulecia skrajności”. Cofając się o 100 lat do Berlina lat 20. natykamy się na liczne wątki, które niepokojąco przypominają czasy i okoliczności nam współczesne.

Organizatorzy:

Goethe-Institut Krakau, Dom Norymberski w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Stowarzyszenie Spółdzielni Muzycznej.